Vaginalna iritacija obično se manifestira svrbežom, peckanjem, osjećajem žarenja kože oko vaginalnog područja. Nelagodnost izazvana svrbežom može se okarakterizirati od blage do teške, što može biti vrlo neugodno. Doznajte više o vaginalnom svrbežu i kako ublažiti nelagodu.
Postoji nekoliko uzroka vagnalne svrbeži, uključujući:
Liječenje vaginalnog svrbeža ovisi o glavnom uzroku i obično nestaje čim se uzročnik otkloni.
Gljivična infekcija lako se liječi antimikoticima, iako njihov učinak ne sprječava ponovnu vaginalnu gljivičnu infekciju. Prirodni proizvodi, u odnosu na antimikotike, smatraju se dugoročnim rješenjem, zato što optimiziraju vaginalnu floru, pomažu u borbi protiv vaginalne gljivične infekcije i mogu se koristiti kao metoda prevencije koja će držati kandidijazu na odstojanju. Ako ste u menopauzi, obratite se liječniku i potražite odgovarajuću terapiju koja može ublažiti ove i druge simptome.
Svrbež uzrokovan iritacijom često nakon nekog vremena prolazi sam od sebe. Da bi se ubrzao oporavak, primjenjuju se prirodni umirujući proizvodi na iritirano područje. Ako se iritacija javlja nakon uporabe kozmetičkih proizvoda, obvezno ga isperite što je moguće prije da bi se umanjio njegov učinak. Ako sumnjate da iritacija može biti uzrokovana deterdžentom za rublje ili omekšivačem, zamijenite ih hipoalergenim vrstama.
Dok svrbež ne prestane, suzdržite se od češanja tog područja, kako biste koži pružili šansu da se oporavi. Možete primijeniti i hladne obloge na svrbež, što će osigurati privremeno olakšanje i smiriti kožu.
Ako iritacija ne prođe nakon nekoliko dana, ako je neugodnost ozbiljna ili se vrati nakon liječenja, obvezno posjetite liječnika.
U cilju sprječavanja vaginalnog svrbeža, postoje neke navike koje možete usvojiti: