Bakterijska vaginoza je neravnoteža vaginalne flore. To je jedna od najčešćih vaginalnih infekcija kod žena. Postoji široko rasprostranjeno uvjerenje da je bakterijska vaginoza spolno prenosiva bolest, no to nije uvijek slučaj. Bakterijska vaginoza javlja se i kod žena koje nisu imale seksualne odnose ili koje su godinama s istim partnerom. Uz to, ne može se prenositi.
Bakterijska vaginoza prekomjeran je rast štetnih bakterija. U zdravoj vagini štetne bakterije drže se pod kontrolom zahvaljujući niskoj razini pH vagine, za što je zaslužna mliječna kiselina koju proizvode dobri laktobacili flore. Međutim, vaginalni pH može se povećati (smanjena kiselost), primjerice smanjenjem broja laktobacila zbog antibiotske terapije ili neutralizacijom niske razine pH alkalnom spermom. U tom slučaju štetne bakterije mogu iskoristiti priliku za rast i izazivati vaginalne tegobe.
Najčešći simptomi bakterijske vaginoze su promjene u iscjetku (često će biti bijel ili sivkast, pjenast), promjene u mirisu (obično je to jak miris koji podsjeća na ribu), peckanje prilikom mokrenja, svrbež i iritacija u vaginalnom području. Neki od tih simptoma podsjećaju na znakove kandide, tako da je vrlo važno postaviti točnu dijagnozu prije početka odgovarajuće terapije.
Postoje, međutim, koraci koje možete pratiti kako biste spriječili bakterijsku vaginozu.